2.El Araç Kredisi Veren Bankalar

31 Ağustos 2019 Taşıt Kredisi

2.El Araç Kredisi

 1. el araç için kredi almak, bir araç sahibi olmak isteyen fakat aracın ücretinin tamamını ödeyebilecek durumda olmayan kişiler için büyük imkanlar sağlamaktadır. 2. El araç satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğu gibi kredi çekerken de dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar bulunmaktadır. 2. el taşıt kredisi faiz oranları, koşulları ve detayları her bankada değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı bankaların özel olarak 2. el araç alımı için kredi seçenekleri bulunurken bazı bankalar direkt taşıt kredisi adı altında hem 0 kilometre hem de ikinci el araç alımları için finansman sağlamaktadır. Taşıt kredisi hesaplama 2019 yılında bankaların resmi web siteleri bulunan hesaplama araçlarıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Sitemizde yer alan Taşıt Kredisi Hesaplama sayfasından istediğiniz kredi tutarı ve taksit sayısına göre hesaplama yapabilirsiniz.

2.El Araç Kredisine Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. el araç kredisine başvurmadan önce yapmanız ve dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir;
 • Bankalar ikinci el araç kredilerinde en çok aracın yaşına dikkat ederler. Bu sebeple almak istediğini aracın kaç yaşında olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Genel olarak 5 yaş ve altında ikinci el araçlar için kredi almak çok daha kolaydır. Bazı bankalarda el araç kredisi yaş sınırı 10’a kadar çıkabilmektedir. Kredi çekmek istediğiniz aracın yaşı arttıkça uygulanacak faiz oranlarında da artış olabileceğini bilmenizde fayda vardır.
 • İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise uzman bir kuruluştan hasar tespiti yapılması gerektiğidir. Uzman bir kuruluş tarafından yapılan hasar tespiti ve alınacak ekspertiz raporu; sahip olmak istediğiniz aracın geçmişi ve durumu hakkında size net ve doğru bilgi verecektir.
 • İkinci el araç almadan önce, aracın üzerinden herhangi borç ya da ceza olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. İkinci el bir aracın üzerinde trafik cezası borcu, vergi borcu ya da OGS ve HGS cezası gibi borçlar bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra araç üzerinden rehin ya da haciz bulunup bulunmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alıcı ve satıcı arasında yapılacak olan noter onaylı satış sözleşmesidir. Bu sözleşme ve ruhsatın kredi çekerken bankaya verilmesi oldukça önemlidir. Özellikle bireysel araç satım alımlarında noter onaylı olmayan satışlar yüzünden problemler yaşanabilmektedir.

2.El Araç Kredisinde Başvuru Nasıl Yapılır, Gerekli Evraklar Hangileridir?

Dikkat edilmesi gereken tüm hususlara dikkat ettikten ve satın alacağınız ikinci el aracı belirledikten sonra gerekli evraklarla birlikte ilgili bankanın şubesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalıştığınız bir bankadan taşıt kredisi alacaksanız, internet ya da mobil şube üzerinden ön onay için başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. 2. el araç kredisi başvurunuzda temin etmeniz gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibi serbest meslek sahibiyse üye olunan meslek kuruluşuna dair belge
 • Geliri ispatlar nitelikte belge
 • İkametgah belgesi ya da son 2 aya ait su, elektrik, doğal gaz vb. faturalardan biri
 • Satın alınan ya da alınacak olan araca ait ruhsat fotokopisi
 • Araç satın alınmış ise noter onaylı satış sözleşmesi (Sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde başvuru yapılmalıdır.)

Araç Kredisinde Ne Kadar Peşinat Ödenmesi Gerekir?

Araç kredilerinde bazı bankalar yaptıkları kampanyalarla aracın tamamına kredi verebilmektedir. Fakat genel olarak aracın kasko değerine göre üst ve alt kredi limitleri belirlenmektedir. 2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor merak ediyorsanız; kasko değeri 100 bin TL’ye kadar olan %70 oranında kredi tutarı verilebilmektedir. Yani 2. el araç alımlarında en az %30 peşinat ödenmesi gerekmektedir.

Hangi Bankalar 2. El Araç Kredisi Vermektedir?

 1. el araç kredisi veren bankalardan bazıları;
 • Vakıfbank 2. el taşıt kredisi
 • Ziraat Bankası
 • Akbank 2. el araç kredisi
 • QNB Finansbank
 • ING Bank 2. el araç kredisi
 • Türkiye İş Bankası

Sitemizde yer alan Taşıt Kredisi Hesaplama sayfasından istediğiniz kredi tutarı ve taksit sayısına göre hesaplama yapabilirsiniz. Bankalar sayfamızdan istediğiniz bankaya göre hesaplama yapabilirsiniz. Yakın zamanda sitemizde ikinci el araç kredisi hesaplama yer alacaktır.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön